Najczęstsze choroby wieku dziecięcego

Istnieją pewne choroby, na które chorują tylko dzieci, natomiast przechodzone w późniejszym wieku mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dorosłych kobiet i mężczyzn. Są to zwykle choroby zakaźne, jak: różyczka, świnka, ospa wietrzna, odra, szkarlatyna oraz krztusiec.

Różyczka

Raz przebyta różyczka daje trwałą odporność. Dolegliwości. Na całym ciele dziecka pojawia się różowa wysypka, która następnego dnia zlewa się i blednie. Oprócz wysypki dziecko ma lekką gorączkę i powiększone węzły chłonne. Choroba utrzymuje się od 5 do 7 dni i przebiega bez komplikacji. Jeśli nie chorowałaś na różyczkę w dzieciństwie, może się ona okazać niebezpieczna w przypadku, gdy zachorujesz na nią będąc w ciąży.

Odra

Odra to choroba zakaźna, którą można zarazić się drogą kropelkową. Zachorowaniu na odrę można zapobiec przez szczepienia ochronne. Choroba trwa od 7 do 9 dni i mogą jej towarzyszyć: wysoka gorączka, suchy kaszel, zapalenie spojówek, katar, brak apetytu, charakterystyczna wysypka na podniebieniu, a na błonie śluzowej białe plamki (na wysokości przednich zębów), później pojawia się wysypka za uszami, na szyi, twarzy i całym ciele.

Ospa wietrzna

Ospą wietrzną można zarazić się na drodze kropelkowej. Jakie są jej objawy? Przede wszystkim na całym ciele pojawia się wysypka w postaci dużych krost, na początku przypominających pryszcze z żółtymi pęcherzami na czubku, które po pewnym czasie pękają i tworzą strupek. Wysypka jest bardzo swędząca, ale drapana może pozostawić trwałe blizny. Choroba utrzymuje się około tygodnia.

Przeczytaj więcej:

varicolen I moctivin skład I bioxyn apteka I sliminazer cena

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *