Perfekcyjne spa i wellness

Oferta salonów wellness oraz spa jest, z sezonu na sezon, coraz bardziej interesująca. Zabiegi upiększające cieszą się w Polsce niesłabnącym powodzeniem.

Czym charakteryzują się takie zabiegi i co tak naprawdę oznaczają?

Zacznijmy od rozszyfrowania znaczenia słowa „spa”, gdyż wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, co to ten skrót tak naprawdę oznacza. To idealne przykład na termin, który z biegiem czasu utracił swoje pierwotne znaczenie. Pochodzenie słowa „spa” niektórzy wywodzą od skrótu łacińskiego wyrażenia „sanus per aquam” („zdrowie dzięki wodzie”), ale w rzeczywistość jest bardziej banalna. Nazwa bowiem została bezpośrednio zaczerpnięta od belgijskiej miejscowości uzdrowiskowej, obfitującej w lecznicze źródła. Obecnie można w wielu salonach skorzystać ze zniżek na spa, albo po prostu skorzystać z zabiegów w atrakcyjnej cenie.

Wyjazdy do hoteli spa czy też korzystanie z zabiegów spa w specjalistycznych salonach, bądź wyprawy do ośrodków wypoczynkowych stało się w Polsce coraz bardziej popularne. Przeważająca grupa osób kojarzy nazwę „spa” z szeroko pojętymi zabiegami upiększającymi, kosmetyką, a także odnową biologiczną. Mało kto wie niestety, że spa to określenie dotyczące różnorodnych terapii dokonywanych z użyciem wody, takich jak hydroterapia, akwaterapia, czy wodolecznictwo.

Wellness to z kolei termin wprowadzony do medycyny alternatywnej przez Helberta Dunna w latach pięćdziesiątych XX wieku. Oznaczał wówczas po prostu stan dobrego samopoczucia. Dwadzieścia lat później zaczęto używać tego terminu w znaczeniu dzisiejszym, czyli jako równowagę umysłu, ciała i ducha osiąganą poprzez zdrowy tryb życia. Stan ten można osiągnąć dzięki właściwej diecie oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Obecnie termin „wellness” może być rozumiany wieloznacznie. Dla zwolenników medycyny naturalnej to stan, do którego dąży osoba pragnąca udoskonalenia swojej egzystencji. Jest trendem, który powstał w wyniku wzrastającej świadomości ludzi, że o ten stan trzeba samemu zadbać, że nie można się tylko poświęcać pracy zawodowej, a o zdrowie zatroszczy się medycyna. Stąd więc bierze tak wiele miejsc, w których proponuje się usługi typu „spa & wellness” – pozwalające na oddanie się zabiegom kosmetycznym, wyciszenie i aktywny wypoczynek.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *