Probiotyki dla dzieci

Kuracja antybiotykowa jest często połączona z przyjmowaniem probiotyków, które mają uchronić dziecko przed biegunką. Sam wybór probiotyku ma tu dość spore znaczenie, z czego powinniśmy zdawać sobie sprawę.

Czym są probiotyki?
Probiotyki to bakterie kwasu mlekowego, których zadaniem jest zwalczanie zarazków w przewodzie pokarmowym. To sprawia, że poprawiają one odporność organizmu.
Probiotyki są polecane do przyjmowania w czasie kuracji antybiotykowej i po jej zakończeniu w celu uniknięcia biegunki.
Probiotyki działają na różne sposoby, dlatego przed ich podaniem należy dokładnie zapoznać się z informacją znajdującą się na opakowaniu czy ulotce.

Probiotyki a biegunka
W składzie probiotyków znajdują się różne szczepy kwasu mlekowego, które działają na rozmaite choroby. I tak jedne z nich są skuteczne w walce z alergią, inne podczas leczenia przewlekłego zapalenia jelit, jeszcze inne hamują biegunkę przy kuracji antybiotykowej.

Ryzyko wystąpienia biegunki wzrasta podczas przyjmowania antybiotyków o szerokim zakresie działania. Nawet jeśli podajemy dziecku probiotyki a biegunka mimo to wystąpiła, możemy mieć pewność, że ma ona łagodniejszy przebieg i szybciej się zakończy. Podczas przyjmowania antybiotyków mogą wystąpić także wzdęcia, gazy, uczucie dyskomfortu, pogorszenie samopoczucia.

Probiotyki – dawkowanie i przechowywanie
Aby skutecznie zapobiec pojawieniu się biegunki należy podać dziecku w ciągu doby przynajmniej 5 miliardów kolonii bakterii. Jedna dawka probiotyku zawiera różną ich ilość, dlatego należy dokładnie zaznajomić się z tematem oraz przeliczyć, ile opakowań musimy podać dziecku w ciągu doby.
I tak jedna dawka zawiera 1 miliard bakterii, co oznacza, że należy podać pięć dawek w ciągu 24 godzin. W składzie jest ich już więcej, bo 3 miliardy, zatem wystarczy podanie dwóch kapsułek. W jednej saszetce natomiast są 2,5 miliardy kolonii bakterii, więc należy podać dwie saszetki.
Niektórych probiotyków nie należy przechowywać w lodówce. Są jednak i takie, dla których temperatura pokojowa nie jest wskazana.

Probiotyki – podawanie
Wiele probiotyków podaje się na godzinę po przyjęciu antybiotyku. Ma to wpływ z funkcjonowaniem pomocnych bakterii.
Ze względu na to warto zawsze zapoznać się z ulotką, którą producent dołącza do opakowania.

Polecane:

varicolen sklad I moctivin sklad I bioxyn pl I ravestin cholesterol

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *