Co to jest chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy może wykonać każdy dostępny zabieg chirurgiczny.

Niektórzy lekarze specjalizują się tylko w kilku rodzajach operacji naczyniowych, więc większość ich pacjentów kończy się zabiegami u innych lekarzy, którzy to robią. Mimo to większość chirurgów naczyniowych ma również swoje specjalizacje. Chirurdzy naczyniowi powinni być dobrze wyszkoleni w zakresie zabiegów wewnątrznaczyniowych i małoinwazyjnych, a także podstawowych operacji naczyniowych, takich jak flebografia, angiografia, przezskórne przezskórne powiększanie klina i zakładanie szwów.

Podstawowym celem chirurga naczyniowego jest pomoc pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju choroby i urazy, mając na celu poprawę jakości życia i zapewnienie szybszego gojenia się organizmu po wypadku, chorobie lub urazie. Większość chirurgów naczyniowych wykonuje różnorodne zabiegi, w tym wydłużanie tętnic, naprawę zakrzepicy tętniczej, stentowanie naczyń, stentowanie tętnic, wymianę naczyń, przetoki tętniczo-żylne, naprawę zatorowości płucnej i udar. Jeśli chodzi o leczenie tych różnych typów chorób, specjaliści naczyniowi mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Interwencje wewnątrznaczyniowe są zwykle wykonywane przy użyciu małoinwazyjnych procedur, takich jak angioplastyka wieńcowa, otwarta angiografia i małoinwazyjne stenty naczyniowe. Proces ten polega na otwarciu naczynia za pomocą lasera w celu usunięcia zablokowanej ściany tętnicy. Ponieważ jest to wykonywane ambulatoryjnie, potrzebny jest wykwalifikowany specjalista naczyniowy. Po otwarciu ściany tętnicy naprawione naczynia krwionośne są następnie ponownie łączone z tkanką mięśniową.

Innym małoinwazyjnym zabiegiem są przetoki tętniczo-żylne.

Te blokady pojawiają się, gdy ściany tętnic zostają częściowo zablokowane przez tkankę bliznowatą, która utrudnia normalny przepływ krwi do serca. Specjalista naczyniowy może wykonać stent tętniczy lub angioplastykę balonową, która wprowadza się do zwężonej lub zamkniętej tętnicy. Po otwarciu ściany tętnicy balon jest opróżniany i usuwany, umożliwiając przepływ krwi przez zwężoną tętnicę, przywracając w ten sposób właściwy przepływ.

W procesie otwierania i naprawy naczyń wykonuje się powszechną procedurę zwaną flebografią. Jest to nieinwazyjna procedura, która wykorzystuje mały aparat cyfrowy i źródło światła do wizualnego oglądania wnętrza tętnic i naczyń włosowatych. Na przykład flebografia może być używana do monitorowania tętna osoby, która jest w spoczynku lub gdy wykonuje ćwiczenia, gdy siedzi lub stoi.

Specjalista chirurg naczyniowy jest przeszkolony we wszystkich powyższych technikach i może udzielić pacjentowi pomocy podczas każdego zabiegu, a także wykonywania innych rodzajów operacji naczyniowych oraz leczenia powikłań w trakcie i po zakończeniu zabiegu. Na przykład, jeśli w wyniku nakłucia żyły zostanie usunięta niewielka liczba tętnic, specjalista będzie mógł wprowadzić cewnik w szyję i spuścić płyn z szyi pacjenta, umożliwiając pacjentowi łatwiejsze oddychanie.

Najczęstszym powodem operacji naczyniowych jest leczenie wysokiego ciśnienia krwi, ale są również przypadki, w których ta operacja jest zalecana. Niektóre z najczęstszych przypadków to przepuklina dysku i problemy z kręgosłupem lub nieprawidłowe gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego.

Decydując się na skorzystanie z usług chirurga naczyniowego, weź pod uwagę fakt, że będzie on współpracował z Tobą w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania dla Twoich konkretnych potrzeb i zadawaj pytania dotyczące zabiegów inwazyjnych i powikłań. Dodatkowo zapytaj o wszelkie możliwe wyniki obrazowania przedoperacyjnego. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobili wcześniej, bądź szczery w pytaniach, które masz, aby nie mieć niespodzianek podczas spotkania z lekarzem.

Po podjęciu decyzji o skorzystaniu z usług specjalisty należy umówić się na wizytę w tym samym szpitalu lub gabinecie lekarskim, w którym otrzymałeś pierwsze leczenie. Większość szpitali oferuje obecnie tę usługę i ułatwia ci znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, który oferuje usługi odpowiednie do twojej sytuacji.

Po wybraniu odpowiedniego specjalisty poświęć trochę czasu na omówienie z nim opcji, aby zrozumieli Twoje potrzeby i byli w stanie zapewnić najlepszy sposób leczenia. Pamiętaj, że zawsze najlepiej jest wybrać lekarza, który jest nie tylko wykwalifikowany, ale także chętny do wysłuchania Cię i omówienia z Tobą opcji oraz pomocy w opracowaniu ogólnego planu leczenia.

Zabiegi naczyniowe nie należy lekceważyć. Jeśli rozważasz te procedury, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem i bądź z nim otwarty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *