Kino we własnym domu? To możliwe dzięki odpowiedniemu sprzętowi!

Urządzenie własnej sali kinowej w domu może wydawać się ogromnym przedsięwzięciem, z którym wiążą się spore koszty. Nic bardziej mylnego! Domowe kino przygotować można zarówno w specjalnie przeznaczonym do tego pokoju, jak i we własnym salonie! Ilość potrzebnego sprzętu wcale nie jest zatrważająca, wystarczy trochę chęci i odrobina kreatywności, by móc cieszyć się oglądaniem filmów w jakości kinowej z własnej kanapy.

Osobne pomieszczenie czy kino w salonie?

Osoby, które mają już zakupiony projektor Xiaomi i całą resztę potrzebnego sprzętu, często zastanawiają się, gdzie urządzić domową salę kinową. Optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie do tego osobnego pokoju, ale wiadomo – możliwości mieszkaniowe nie zawsze na to pozwalają. Dlatego równie dobrze domowe kino można urządzić we własnym salonie – choć trzeba pamiętać, że w tym przypadku warunki mogą nie być tak optymalne i efekt może być nieco gorszy. Większa ilość mebli stoi na przeszkodzie dla dobrego rozprzestrzeniania się dźwięku, niemniej jednak efekty nadal są bardzo zadowalające.

Nie bez znaczenia jest również wielkość pomieszczenia. W niewielkich rozmiarów salonie nie ma sensu umieszczanie głośników kolumn o wielkiej mocy,  rozsądnie również trzeba dobrać wielkość ekranu do projektora.

Jak przygotować pomieszczenie pod domowe kino?

Dobrze, jeśli ściany pomieszczenia pomalowane są na ciemny kolor, a zasłony bądź rolety nie przepuszczają światła dziennego. Dzięki temu, po zgaszeniu sztucznego oświetlenia, wystarczy uruchomić projektor Xiaomi i można poczuć się jak na sali kinowej.

Trzeba także zadbać o odpowiednią akustykę. Jak już wspomniane było wyżej, dźwięk nie lubi się z nadmiarem mebli i źle się rozprzestrzenia w zagraconej powierzchni. Dlatego w sali kinowej powinno być jak najmniej zbędnych przedmiotów. Odpowiedni system głośników to podstawa, chociaż jego wybór nie należy do łatwych. Dobrym rozwiązaniem byłoby zwrócenie się do profesjonalnego akustyka, który pomoże dobrać rodzaj sprzętu do kształtu, wielkości i rodzaju pomieszczenia.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup projektora i ekranu, zamiast telewizora. Telewizory w rozmiarach kinowych potrafią naprawdę słono kosztować i o wiele mniejszym wydatkiem jest zakup projektora i ekranu, nawet ogromnego.

Projektor zajmuje niewiele miejsca, przez co sprawdzi się we wnętrzach nieco mniejszych. Dodatkowo, zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu oraz umożliwia dowolną regulację jego wielkości, czyli coś, czego nie daje telewizor.

Co ciekawe, projektor wcale nie musi stać w dużej odległości od ściany. W sprzedaży są także nieco droższe modele ultrakrótkoogniskowe, które można umieścić już w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ekranu.

Sam ekran zajmuje sporo miejsca na ścianie, jednak zazwyczaj kiedy nie jest on używany, ręcznie lub elektrycznie zwija się go do specjalnej kasety podwieszonej na suficie. Taka możliwość ma szczególne znaczenie w przypadku, kiedy rolę sali kinowej spełnia domowy salon.

Co jeszcze? Wystarczy wygodna kanapa lub fotele, smaczny popcorn i doborowe towarzystwo, by cieszyć się kinową jakością filmu we własnych czterech ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *