Jakie materiały butów są najlepsze dla stópek dziecka?

Buty należą do najbardziej podstawowych elementów garderoby zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Jednak choć teoretycznie wybór odpowiedniego modelu obuwia powinien być dość prosty, wcale tak nie jest. Dobrze dopasowany but jest szczególnie istotny dla malucha, który wciąż rośnie. Jaki materiał butów wybrać, aby zapewnić dziecku komfort?

Dlaczego to tak ważne?

Wygodne buty dla dziecka są podstawą jego ubioru. Podczas gdy zbyt mała koszulka lub wykonane z nieprzewiewnego materiału spodenki można bardzo łatwo zmienić i zapomnieć o dolegliwościach, które są raczej krótkofalowe – nieodpowiednio dobrane buciki mogą sprawić, że maluch w przyszłości będzie cierpiał na rozmaite dolegliwości bólowe.

Dlatego też tak ważne jest, by odpowiednio dobierać obuwie do rozmiaru nóżki dziecka, a także dopasowywać je do pory roku i wieku malucha. Nie mniejsze znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są buty. Nieoddychający sprawi, że stópka będzie się pocić – a to może powodować nieprawidłowe układanie nóżek w obuwiu (tak, by podtrzymać ślizgającą się stopę). Dodatkowo, wilgoć która będzie wytwarzać się w bucie, nie ma naturalnej “drogi” ucieczki, a co za tym idzie – szansa, że na wkładce rozwiną się bakterie czy grzyby jest naprawdę duża.

Na jakie materiały warto się zdecydować?

Naturalna skóra

Jednym z materiałów, który jest odpowiedni dla dziecka, jest skóra. Obuwie z niej wykonane jest miękkie i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu maluch zachowuje pełen komfort podczas spaceru czy zabawy w parku.

Wysokiej jakości tekstylia

Wśród komfortowych dla dziecka bucików można wskazać także na modele wykonane z materiałów tekstylnych. Wybierając wysokiej jakości tkaniny, można zapewnić maluszkowi komfort, a także optymalną przewiewność. Tego rodzaju buciki są dobrym wyborem głównie na cieplejszą część roku i zdecydowanie nie sprawdzą się podczas deszczu, gdyż zwyczajnie przemiękną.

Obuwie piankowe

Latem trudno o wygodniejsze dla dziecka buciki niż miękkie, piankowe sandały. Są one dość proste do nałożenia, dzięki czemu poradzi sobie z nimi już kilkulatek. Będą odpowiednie do spacerowania po wilgotnej od rosy trawie, ale również twardszej i suchej nawierzchni. Ich niewysoka masa sprawia, że dziecko czuje się, jakby biegało boso, co może być szczególnie korzystne dla tych maluchów, które dopiero przyzwyczajają się do chodzenia w obuwiu.

Miękka guma

Buty wykonane z miękkiej, elastycznej gumy nazywamy po prostu kaloszami. Także one powinny znaleźć się w każdej dziecięcej garderobie, aby zabezpieczyć stopy przed wilgocią podczas wesołych zabaw w deszczu i kałużach.

Buty dopasowane do pory roku

Nade wszystko, warto dopasować buciki do obecnej aury pogodowej. Nawet najlepsze gatunkowo obuwie nie zapewni maluchowi komfortu, jeśli nie będzie dobrze dobrane do pory roku.

Wygodne buty zimowe chłopięce lub dziewczęce pomogą zadbać o prawidłowy rozwój stóp, ale również zapewnią maluchowi zapał do poznawania świata w każdy możliwy sposób. W związku z tym warto zadbać o odpowiedni dobór obuwia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *